BİR SÜREÇTİR MARKA

Bir süreçtir marka ve markalaşmak, marka tescili yaptırmak, Ya da en güvenilir markayı en uygun fiyata yakalamak…

Etrafımızda isimler vardır günlük hayatta adını duyduğumuz, ‪‪Aziz Yıldırım‬, ‪Recep Tayyip Erdoğan‬, ‪Dursun Özbek‬‬, Şebnem Bozoklu gibi, İrem Derici, SelaMİ Şahin gibi Şahıs olabilen marka adlar vardır.

Marka kendine yapışan birlikte anıldığı değerleri taşır. Recep Tayyip Erdoğan denildiğinde Türkiye Cumhuriyeti, Donald Trump denilince, ABD gelir aklımıza. Adıyaman denildiğinde Menzil, ya da Besni hafızalarda oluşuverir. Anadolu Üniversitesi dediğimde Eskişehir’i anımsarsınız. Ayvacık dediğimde, Çanakkaleyi. Ya da Domaniç diyince Kütahyayı.

Yani bir marka bir kişi, ürün yer vs gibi bir kavramla özdeşleşerek yeni bir şey çağrıştırır beynimizde.
Marka, etkileyici, kısa, akılda kalıcı, özet olmalıdır.
Marka tescili yasal bir süre gerektirir. Bu süre 555 ve 556 sayılı yasa ile belirlenmiştir.
Marka koruma altına alma işlemidir. Bu gün Türkiye’de Tamer, Knorr, Sütaş, Ülker, Eti, Danone, Banvit, Filiz, Tat gibi büyük markalar vardır. Bunları hemen hemen hepimiz tanırız.
Bu markalardan birinin adını ifade ettiğimizde logoları gelir aklınıza. Marka tescil edilirken logosu ile birlikte tescillenebilir.

LOGO MARKANIN BÜTÜNLEYİCİ SOY ADI GİBİDİR.

Zihinlerde marka ile yani yazı ile özdeşleşir. Size COCA COLA desem, zihinizde siyah tatlı içecek ve belki logosu ya da şişesi oluşur. Coca Cola, üretilirken cam şişesi bilerek ve özellikle kadınsı kıvrımlara sahip bir cam şişe gibi oluşturulmuştur. Burdaki amaç Colayı zihin altına ve bilinç altına, içerken verdiği zevke paralel olarak bütünlemek ve daha estetik bir görüntü oluşturmaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir